شنبه 27 مرداد 1397   13:38:23
زن در اسلام از مقام والا و ارزشمندي برخوردار مي باشد . زن خوب و تربيت شده در مكتب قرآن، نه تنها خانواده خود، بلكه جامعه و تاريخ را دگرگون مي سازد. همچنان كه زنان مسلمان ايراني نقش خود را در پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و هشت سال دفاع مقدس و سالهاي پس از آن به خوبي ايفا نموده اند.
زنان نقش مهمي در توسعه جامعه دارند . آنها از يك سو نيمي از پيكره جامعه اند و با حضور فعال خود در عرصه هاي گوناگون اجتماعي، مسئوليتهاي بسياري را بر دوش گرفته اند و از سويي ديگر با ايفاي نقش مادري و همسري نقش محوري در تحكيم خانواده و تربيت نسل آينده دارند.
نقش زنان در تامين بهداشت و سلامت جامعه بسيار حائز اهميت است زيرا آنان نه تنها مسئول سلامت خود مي باشند بلكه بيشترين تأثير را بر سلامت و بهداشت خانواده دارند .
نقش زن به عنوان عنصراصلي در انتخاب سبد غذايي خانواده انكار ناپذير است. انتخاب او مي تواند ذائقه افراد خانواده و بخصوص كودكان را بسازد و انتخاب درست وي منجر به طي مسير سلامتي و انتخاب نادرست مي تواند زمينه ساز  ابتلا به بيماريها باشد، لذا سازماندهي و مديريت زن ، نقش اساسي را در سلامت خانواده ايفا مي كند.
از بعد سلامت روان نيز نقش زنان در خانواده انكار ناپذير است و با توجه به اين كه دين مبين اسلام به بهداشت وسلامت رواني افراد اهميت فراوان داده است، برخورداري زنان جامعه اسلامي از سلامت روان نقش بسيار موثري در تامين سلامت روان خانواده و جامعه دارد.
در بعد اقتصادي بيشتر منابع مصرف به زنان سپرده مي شود و در حقيقت زنان در زمينه اقتصاد خانواده نيز نقش كليدي دارند و برنامه ريزي صحيح يا تصميم گيري غلط آنها مي تواند در رشد اقتصادي خانواده و در نهايت توسعه اقتصادي جامعه تأثير بسزايي داشته باشد.
 از بعد معنوي نيز زنان در نشر ارزشهاي مذهبي ، عفت و پاكدامني و اخلاق اسلامي در جامعه تأثير بسزايي دارند. زنان در خانواده بهترين مرجع براي تعليم ارزش ها و آداب ديني و انساني و بهترين منبع رشد عاطفي و رواني اعضاء خانواده هستند.
با توجه به نقش هاي متعدد و تأثير گذار زنان در عرصه خانواده و اجتماع ، داشتن يك جامعه اسلامي سربلند و بالنده در گروي ارتقاء آگاهي هاي زنان و رشد و پرورش استعدادهاي آنان در عرصه هاي گوناگون
مي باشد.
با توجه به اهميت نقش زنان درخانواده و اجتماع به پيشنهاد نماينده امور بانوان و موافقت رياست محترم دانشگاه ، دفتر امور بانوان و خانواده دانشگاه در فروردين ماه 92 تشكيل گرديد اين دفتر متشكل از نماينده دانشگاه در كميسيون بانوان استان و نمايندگاني از بانوان شاغل در معاونت ها و دانشكده هاي دانشگاه رازي مي باشد.
اميد است تشكيل اين دفتر باعث تقويت جو دوستي و همكاري بيشتر بين همكاران زن و زمينه ساز افزايش موفقيت هاي آنان در عرصه هاي فردي و اجتماعي باشد .
.
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |

Powered By Sigma ITID.
Guest (RaziGuest)