تمهیدات لازم برای برگزاری کنکور فراهم شده است

تمهیدات لازم برای برگزاری کنکور فراهم شده است


دکتر دادفر:

تمهیدات لازم برای برگزاری کنکور فراهم شده است / معرفی حفاظت آزمون استان کرمانشاه به عنوان حفاظت آزمون برتر کشور در آزمون سراسری 1399 /  متخلفان کنکور به مراجع قضایی معرفی می‌شوند

دکتر سجاد دادفر در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه رازی اظهار داشت: آزمون سراسری در روز‌های چهارشنبه ۹ لغایت شنبه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ همزمان با سراسر کشور در استان کرمانشاه با رقابت ۴۳ هزار و ۹۶۸ داوطلب در گروه‌های آزمایشی مختلف برگزار می‌شود.

 

مسئول حفاظت آزمون‌های سراسری در استان کرمانشاه بیشترین تراکم کنکور امسال را متعلق به رشته تجربی در روز جمعه اعلام کرد و گفت: برای آزمون گروه علوم تجربی ۱۷۴ حوزه در نظر گرفته شده است.

رقابت ۴۳ هزار و ۹۶۸ داوطلب در استان کرمانشاه

دکتر دادفر با اشاره به سیر نزولی تعداد داوطلبان کنکور سراسری در سال‌های اخیر گفت: از سال ۱۳۸۰ هر ساله شاهد کاهش تعداد داوطلبان کنکور بوده‌ایم. در آزمون امسال تعداد ۴۳ هزار و ۹۶۸ داوطلب در استان با هم به رقابت خواهند خواهند پرداخت در حالیکه این تعداد به نسبت سال گذشته که ۴۴ هزار و ۹۲۲ داوطلب داشتیم، کاهش حدود هزار نفری داوطلبان را نشان می‌دهد.

مسئول حفاظت آزمون سراسری در استان کرمانشاه با اشاره به آمار داوطلبان استان کرمانشاه در گروه‌های آزمایشی مختلف گفت: ۵۳.۳۲ درصد از شرکت کنندگان در گروه علوم تجربی، ۲۵.۵۵ درصد در گروه علوم انسانی، ۱۰.۰۵ درصد در گروه زبان‌های خارجی و ۵.۰۹ درصد در گروه علوم ریاضی شرکت کرده‌اند.

ایشان یادآور شد: رشته علوم تجربی با ۲۳ هزار و ۴۴۴ داوطلب بیشترین سهم از تعداد داوطلبان کنکور سراسری در استان کرمانشاه را به خود اختصاص داده است. البته در گروه تجربی امسال نسبت به سال گذشته که ۵۶.۹۴ درصد داوطلبان را شامل می‌شد، شاهد کاهش تعداد داوطلبان در این رشته هستیم که این موضوع نشان دهنده حرکت جامعه به سمت توزیع متناسب رشته‌ها بر اساس استعداد و علاقه دواطلبان است.

کاهش محسوس آمار شرکت کنندگان گروه علوم ریاضی

دکتر دادفر با اشاره به کاهش محسوس آمار شرکت کنندگان گروه علوم ریاضی در استان کرمانشاه افزود: امسال ۵.۰۹ درصد از شرکت کنندگان کنکور در استان را داوطلبین گروه علوم ریاضی تشکیل می‌دهند که نسبت به سال‌های گذشته کاهش محسوس داوطلبان گروه ریاضی هستیم که این موضوع یک زنگ خطر جدی برای آینده علمی کشور به شمار می‌آید.

ایشان بیان کرد: در کنکور سراسری امسال تعداد ۱۸ حوزه اصلی امتحانی در استان کرمانشاه شامل دانشگاه‌های رازی، صنعتی، پیام نور، آزاد اسلامی و اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه متولی برگزاری آزمون سراسری هستند.

دکتر دادفر افزود: داوطلبان گروه آزمایشی هنر در روز چهارشنبه ۹ تیر ماه، گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی در روز پنجشنبه ۱۰ تیر ماه، گروه آزمایشی علوم تجربی در روز جمعه ۱۱ تیر ماه و گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در روز شنبه ۱۲ تیر ماه به رقابت می‌پردازند.

دکتر دادفر به تمهیدات اتخاذ شده در کنکور سراسری اشاره و بیان داشت: برای جلوگیری از قطعی آب و برق در زمان برگزاری آزمون سراسری با شرکت آبفا و توزیع نیروی برق استان کرمانشاه هماهنگی لازم انجام شده و نیروی انتظامی و پلیس راهور نیز کنترل ترافیک مسیر‌های منتهی به حوزه‌های امتحانی را برعهده دارند.

در حوزه اجرای آزمون مشکلی نداریم

مسئول حفاظت آزمون‌های سراسری استان کرمانشاه در ادامه تاکید کرد: برای برگزاری سالم کنکور امسال از نظر سلامت داوطلبان به سبب همه‌گیری بیماری کرونا و نیز سلامت آزمون و جلوگیری از تخلفات به دقت برنامه‌ریزی شده است.

ایشان تاکید کرد: در حوزه اجرای آزمون مشکلی نداریم، اما جدی‌ترین مشکل ما در بحث حفاظت آزمون است چرا که امروزه استفاده از تجهیزات جدید توسط متخلفان کار را سخت کرده است.

دکتر دادفر فضای مجازی و پیام رسان‌های اجتماعی را اصلی‌ترین بستر وقوع تخلفات دانست و گفت: گاهی اوقات تخلف به صورت موردی و فردی است، اما گاهی اوقات این تخلفات به صورت سازمان یافته و شبکه‌ای است که هدف اصلی حفاظت آزمون مقابله با این تخلفات سازمان یافته است. این شبکه‌ها مبالغ هنگفتی نیز از داوطلبان دریافت می‌کنند.

ایشان بر تلاش برای حذف این شبکه‌های سازمان یافته تخلفات تاکید کرد و افزود: داوطلبان آگاه باشند که بسیاری از تبلیغات در خصوص دستیابی به سوالات کنکور کذب است.

ایشان یادآور شد: در برگزاری آزمون امسال به مانند سال گذشته حفاظت از سلامت داوطلبان به عنوان سرمایه‌های ملی، علمی و اجتماعی کشور را در اولویت قرار داده‌ایم و دغدغه‌های داوطلبین و خانواده‌های آنان برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد توجه جدی قرار دارد. در همین راستا هماهنگی‌های لازم برای استقرار ناظر بهداشتی توسط دانشگاه علوم پزشکی نیز انجام شده و تیم‌های هلال احمر و فوریت‌های پزشکی در حوزه‌های امتحانی مستقر خواهند شد.

ایشان خاطرنشان کرد: ضدعفونی و گندزدایی تمام حوزه‌های امتحانی و تجهیز عوامل اجرایی به امکانات و تجهیزات پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار قرار گرفته تا سلامت داوطلبان حفظ شود.

شناسایی شبکه‌های سازمان یافته در حوزه تخلفات

دکتر دادفر در ادامه بیان داشت: سال گذشته صحنه برگزاری آزمون سراسری صحنه مجاهدت و ایثاری بود که همه دوستان وارد این صحنه شدند و شاهد همکاری گسترده دستگاه‌های اجرایی، امنیتی، انتظامی و قضایی در برگزاری هرچه شایسته‌تر کنکور بوده‌ایم که از همه این عزیزان که صمیمانه با عوامل اجرایی و حفاظت آزمون همکاری نموده‌اند، قدردانی می‌کنم.

ایشان افزود: سال گذشته در نتیجه تلاش‌های صورت گرفته، برخی از شبکه‌های سازمان یافته در حوزه تخلفات را شناسایی کردیم و برخورد جدی با متخلفان و بر هم زنندگان نظم و امنیت آزمون‌های سراسری نیز صورت گرفت، بسیاری از این متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند و تعدادی از آن‌ها که در سال‌های قبل موفق شده بودند تخلفاتی را انجام دهند و وارد شته‌های پرطرفدار شوند، پذیرش آن‌ها ابطال شد، از تعداد زیادی از این متخلفان مجددا آزمون به عمل آمد و با اقدامات حفاظتی گسترده و فشرده، در برخی از حوزه‌های پر آسیب که در سالیان گذشته محل وقوع تخلفات متعدد بودند برای اولین بار در سال گذشته هیچگونه تخلفی نداشتیم.

دکتر دادفر برخی مشکلات اجتماعی، اقتصادی و اشتغال در استان را از دلایل اصلی وقوع برخی تخلفات کنکور دانست و گفت: این مشکلات سبب می‌شود برخی از داوطلبان که آمال و آرزو‌های خود را قبولی در رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می‌دانند دست به تقلب و تخلف بزنند.

ایشان افزود: همه این مسائل و مشکلات سبب شده که ما در حوزه حفاظت از آزمون‌ها با مشکلاتی مواجه باشیم، اما در سال گذشته برای اولین بار شاهد کاهش بسیار محسوس تخلفات کنکور در استان بوده‌ایم و همانطور که ذکر شد در بسیاری از حوزه‌ها ما هیچگونه تخلفی نداشتیم و بسیاری از این تخلفات قبل از وقوع توسط همکاران ما و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی شناسایی و متلاشی شدند و با متخلفان برخورد صورت گرفت.

 

سال گذشته یکی از بهترین و پاک‌ترین آزمون‌ها را در سطح کشور داشتیم

دکتر دادفر تاکید کرد: برخورد‌های پیشگیرانه‌ای که قبل از برگزاری آزمون در استان کرمانشاه صورت گرفت و همچنین اعمال نظارت‌ها و کنترل‌های دقیق در جریان برگزاری آزمون سبب شد در سال گذشته یکی از بهترین و پاک‌ترین آزمون‌ها را در سطح کشور داشته باشیم و این موفقیت به سبب استفاده از تمام ظرفیت‌های استان بوده است.

ایشان بیان کرد: ما جزو اولین استان‌هایی بوده‌ایم که در سطح کشور تلاش کردیم به شکل گسترده از همه ظرفیت‌های استان برای برگزاری هرچه بهتر آزمون و شناسایی و پیشگیری از تخلفات استفاده کنیم، در این راستا از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی، امنیتی، انتظامی، نظامی، قضایی و... استفاده به عمل آمد و این شیوه و مدل مورد تایید و تشویق سازمان سنجش و آموزش کشور قرار گرفت به طوریکه قرار شد به عنوان الگوی موفق در سایر استان‌ها پیاده‌سازی شود.

داوطلبان متخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شوند

دکتر دادفر از برخورد جدی با متخلفان کنکور در سال جاری خبر داد و یادآور شد: داوطلبان گرامی، در واقع فرزندان ما و سرمایه‌های اصلی این کشور هستند، اما ممکن است افرادی ناخواسته یا عامدانه قصد بر هم زدن فضای کنکور و امنیت روانی جامعه را داشته باشند که امسال بر اساس تصمیم سازمان سنجش و آموزش کشور، موضوع برخورد با متخلفین کنکور بسیار جدی‌تر است، در سال‌های گذشته متخلفین پس از شناسایی به سازمان سنجش معرفی شدند و این سازمان با آن‌ها برخورد می‌کرد، اما امسال قرار است داوطلبانی که در جریان برگزاری آزمون مرتکب تخلف شوند و در حین ارتکاب به تخلف شناسایی شوند حتما به مراجع قضایی معرفی می‌شوند که این مساله برای داوطلبان پیامد‌های ناگواری خواهد داشت.

ایشان با بیان توصیه‌هایی به داوطبین آزمون سراسری در استان کرمانشاه گفت: به همه داوطلبان توصیه می‌شود که به توانایی و توانمندی‌های خود تکیه کنند و با استفاده از توانایی علمی خود به سوالات پاسخ دهند و وارد مسائل حاشیه‌ای و تخلف و تقلب نشوند که این تخلفات تبعات جبران ناپذیری برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت.

مسئول حفاظت آزمون استان کرمانشاه در پایان ضمن تشکر از حمایت‌های ریاست محترم دانشگاه، معاونت محترم آموزشی دانشگاه و نماینده تام‌الاختیار، معاونت محترم اداری و مالی دانشگاه و همه دستگاه‌های اجرایی و افرادی که در سطح استان موجبات برگزاری آزمون‌های سراسری را در محیطی امن و آرام فراهم می‌آورند، اظهار امیدواری نمود که در سال جاری شاهد برگزاری آزمونی سالم، امن و به دور از هرگونه تخلف باشیم.