دیدار نوروزی هیات رئیسه با اعضای هیات علمی و غیرهیات علمی

دیدار نوروزی هیات رئیسه با اعضای هیات علمی و غیرهیات علمی


دیدار نوروزی هیات رئیسه با اعضای هیات علمی و غیرهیات علمی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، مراسم دیدار نوروزی هیات رئیسه دانشگاه با اعضای هیات علمی و غیرهیات علمی، در روز 16 فروردین ماه 1400، به صورت مجازی برگزار شد.

در این مراسم، دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا، رئیس دانشگاه رازی، ضمن خیرمقدم به جامعه دانشگاهی و آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای همگان ابراز امیدواری کرد: در سال 1400 پاندمی کرونا از سطح کره زمین دور شود و بیش از گذشته نشاط و پویایی را با حضور همه عزیزان در دانشگاه شاهد باشیم.

ایشان با اشاره به سپری شدن دومین نوروز در شرایط کرونایی و عدم دیدار حضوری همکاران گرامی به علت شرایط موجود ناشی از شیوع کرونا ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک با عبور از این وضعیت و ایجاد شرایط مناسب‌تر شاهد حضور پرنشاط همه عزیزان و اثرگذاری بیش از پیش برای خود و جامعه باشیم.

 ایشان در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر و آرزوی علو درجات برای این عزیزان افزود: در آستانه ماه مبارک رمضان از درگاه خداوند متعال خواهانیم که ایام پرفضیلت این ماه مبارک را تعالی‌بخش روح و روان همه ما قرار دهد.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا فصل بهار را طلیعه نشاط و تحول در طبیعت دانست و یادآور شد: امیدوارم در سال جدید به بهترین حالات و ثمربخشی بیشتر دست یابیم و در مسیر رضایت و جلوه‌گری منویات حضرت حق حرکت نماییم و برای خود و جامعه پیرامونی بیش از گذشته منشا خیر  و برکت باشیم.

دانشگاه رازی باید علم‌محورانه در اثرگذاری اجتماعی ایفای نقش نماید

ایشان با تاکید بر اینکه دانشگاه رازی باید علم‌محورانه در اثرگذاری اجتماعی ایفای نقش نماید، افزود: انتظار می‌رود در این فضای فکری و علمی به نحو مناسب‌تری با مشارکت همکاران گرامی و نخبگان فرهیخته، بیش از گذشته اثرگذاری دانشگاه بر محیط پیرامون را شاهد باشیم، در شرایطی که در آستانه برگزاری دو انتخابات سرنوشت‌ساز قرار داریم و اگر قشر فرهیخته و نخبه جامعه از کنار این موضوعات بی‌تفاوت عبور کند حق مطلب و مسئولیتی که بر عهده دارد را ادا نکرده است.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا تاکید کرد: جامعه انتظار دارد که دانشگاه در سرنوشت مردم تاثیرگذار باشد و اگر در این زمینه قصور داشته باشیم تاریخ از ما به راحتی عبور نخواهد کرد و لذا اساتید گرامی به عنوان عالمان و فرهیختگان جامعه باید اثربخشی بیشتری در فضای پیرامون داشته باشند.

رئیس دانشگاه رازی با اشاره به فشارهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا گفت: در این شرایط، امید به آینده بهتر  و همت و کار جمعی در مسیر تعالی خود و دانشگاه حائز اهمیت است و در آغازین روزهای سال نیز بیشترین تاکید بر به رسمیت شناختن سنت الهی تحول طبیعت است که این تحول را با نگاه مثبت و امیدوارانه به آینده نگاه کنیم

ایشان بار دیگر وحدت جامعه دانشگاهی برای حرکت در مسیر علم‌محوری را مورد توجه قرار داد و افزود: با تلاش همه عزیزان دانشگاهی  شاهد بروز فناوری‌ها و پژوهش‌های هدفمند برای اثربخشی بیشتر در جامعه باشیم.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا، قانون‌محوری، نگاه عالمانه جامعه دانشگاهی، پرهیز از تنگ‌نظری‌ها برای اعتلای مجموعه دانشگاه و تلاش برای رفاه جامعه را رسالت آحاد دانشگاهیان دانست و بیان کرد: امروز  برای تحقق عدالت اجتماعی به عنوان یکی از ارکان اساسی انقلاب اسلامی، باید قوانین و قواعد عالمانه و دانش‌محورانه را مرور کنیم اما متاسفانه مدیریت دانش محورانه و خردمندانه در جامعه حاکم نیست و هنوز دانشگاه در چارچوب مدیریت کلان کشور، جایگاه و منزلت لازم را پیدا نکرده و شاهد اعتقاد مسئولان به علم‌باوری در مقام عمل نیستیم.

مقاومت ملت ما علی‌رغم همه فشارهای اقتصادی ستودنی است

ایشان یادآور شد: امروز اگر مدیریت عالمانه در کشور وجود داشت، با وجود معادن و منابع بسیار فراوان خدادادی؛ صنایع و نیروی انسانی ارزشمند و تجارب ملت ایران باید شاهد برخورداری سطح بیشتری از رفاه برای مردم بودیم و در جایگاه رفیعتری قرار می‌گرفتیم. البته فشار استکبار و آمریکا، استقلال کشور را هدف گرفته و دشمن از ابزارهای خود برای فشار بر ملت ایران استفاده می‌کند اما مقاومت ملت ما علی‌رغم همه فشارهای اقتصادی ستودنی است و إن‌شاءالله بر این فشارها غلبه نماییم.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا تأکید کرد: از همه همکاران گرامی تقاضا دارم که به موضوع اثربخشی دانشگاه بر محیط پیرامونی و مطالبه آرمان‌گرایی با توجه به تخصص و توانمندی خود توجه بیشتری نمایند. افتخار ما این است که در کلام حکیمانه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی نگاه ویژه‌ای به دانشگاه وجود داشته و امام راحل(ره) در بیانات گهربار خود دانشگاه را مبدأ همه تحولات دانستند. بر این اساس اگر قرار است دانشگاه مبداء تمام تحولات باشد، جامعه دانشگاهی باید مطالبه‌گر باشد و شایسته است که بازنگری در برنامه‌ها و مسئولیت‌هایی که بر عهده دارند داشته باشند.

 

ایشان با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته در دانشگاه طی سال گذشته بیان کرد: در سالی که گذشت تحولات فناوری اطلاعات (IT) در دانشگاه محسوس بود و تقویت این بخش در دستور کار جدی قرار داشت و با وجود مشکلاتی در زمینه ارائه آموزش‌های مجازی اما با اذعان به اینکه این مشکلات ناشی از قصور دانشگاه نبود، بهترین سیستم‌های زیرساختی را تامین نمودیم و همکاران اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات و معاونت آموزشی همچنان پیگیر تقویت زیرساخت‌ها و رفع نواقص هستند و امیدواریم با بهره‌مندی از دیدگاه عالمانه اساتید گرامی در مسیر رفع نیازهای دانشگاه گام برداریم و شرایط بهتری را در آینده برای جوانان عزیزمان شاهد باشیم.

ضرورت تشکیل جلسات هم‌اندیشی اساتید و روسای دانشکده‌ها با هدف تلاش و برنامه‌ریزی برای تقویت رنکینگ دانشگاه

دکتر اعلمی‌آل‌آقا انتظام‌بخشی به حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه مالی در دانشگاه را از اقدامات شایان توجه ذکر کرد و گفت: همانطور که استحضار دارید معیارهای ارزیابی دانشگاه‌ها در وزارت علوم تغییرات جدی یافته و شاخص‌های جدیدی مانند نوآوری، تعاملات بین‌الملل، فناوری، اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

ایشان ضمن اشاره به اینکه تلاش‌ می‌شود تا اردیبهشت ماه با تشکیل جلسات هیات ممیزه  وضعیت ارتقاء پرونده بسیاری از همکاران متقاضی مورد بررسی قرار گیرد، افزود: در بحث پژوهش مقاله‌محوری دانشگاه رازی جایگاه خوبی دارد و رتبه 13 دانشگاه‌های جامع کشور را بر اساس نظام رتبه‌بندی ISC کسب نموده است، اما در شاخص‌هایی که ذکر شد نیازمند تلاش جدی از سوی همکاران هستیم و اگر این تحولات را جدی نگیریم به سرعت جایگاه خود را در سطح دانشگاه‌های جامع کشور از دست خواهیم داد.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا ارتقاء سطح کیفی آموزش را از دغدغه‌های جدی دانشگاه رازی عنوان و  بیان کرد: یکی از مهم‌ترین پارامترهای مورد تاکید وزارتخانه برای ارزیابی دانشگاه‌ها، اشتغال دانش‌آموختگان است و در این راستا با جدیت به‌روزرسانی دروس را دنبال می‌کنیم.

ایشان یادآور شد: متاسفانه استان کرمانشاه صنعت پیشتاز و از طرفی پارک علم و فناوری وابسته به دانشگاه ندارد و در این چهارچوب طبیعی است که ما از ضعف بروز مراکز رشد و توسعه یافتگی شرکت‌های دانش‌بنیان رنج ببریم، البته تلاش‌هایی انجام شده اما کافی نیست و اگر جامعه دانشگاهی به شاخص فناوری و نوآوری توجه نکند از جایگاه مناسبی در بین دانشگاه‌های جامعه کشور برخوردار نخواهد بود.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا تشکیل جلسات هم‌اندیشی اساتید و روسای دانشکده‌ها با هدف تلاش و برنامه‌ریزی برای تقویت رتبه دانشگاه را مورد تاکید قرار داد و افزود: اساتید گرامی باید با توجه به شاخص‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، رویکردهای برنامه‌محور داشته باشند و هر عضو هیات علمی به عنوان یک رکن از ارکان دانشگاه باید برنامه خود را برای پیشبرد اعتلای این مجموعه ارائه دهد تا به تایید و تصویب برسد.

ایشان در پایان ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت برای جامعه بزرگ دانشگاه رازی ابراز امیدواری کرد: با مشارکت جمعی همه همکاران اعم از اعضای هیات علمی و غیرهیات علمی و دانشجویان گرامی شایستگی دانشگاه رازی را در فرهنگ کشور به نحوی مناسبی نمایش دهیم.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین جواد افشار نجفی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه رازی، ضمن تبریک سال نو و آرزوی توفیق و سربلندی برای همگان ابراز امیدواری کرد: خداوند متعال همچنان که بهار را فصل طراوت قرار داده، این طراوت و تازگی و پویایی را در جامعه شاهد باشیم.

ایشان با اشاره به آیین‌های کهن ایرانیان گفت: ایرانیان از قدیم زیبادوست بودند و طراوت و نوآوری را در فرهنگ خود می‌پسندیدند و نو شدن جهان برایشان فوق العاده زیبا بود و این نوشدن هستی را شروع دوباره زندگی می‌دانستند.

فصل بهار فرصت تغییر و زیبایی است

 حجت‌الاسلام والمسلمین افشار نجفی بیان کرد: در آیات و روایات دینی نیز در مورد بهار از چنین تعابیری استفاده شده و خداوند متعال در سوره مبارکه بقره می‌فرماید: إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْکِ الَّتِی تَجْرِی فِی الْبَحْرِ بِمَا یَنْفَعُ النَّاسَ وَمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ مَاءٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فِیهَا مِنْ کُلِّ دَابَّةٍ وَتَصْرِیفِ الرِّیَاحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَیْنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ ﴿۱۶۴﴾راستی که در آفرینش آسمان‌ها و زمین و در پی یکدیگر آمدن شب و روز و کشتی‌هایی که در دریا روانند با آنچه به مردم سود می‌‏رساند  آبی که خدا از آسمان فرو فرستاده و با آن زمین را پس از مردنش زنده گردانیده و در آن هر گونه جنبنده‌‌ای پراکنده کرده و گردانیدن بادها و ابری که میان آسمان و زمین آرمیده است برای گروهی که می‏‌اندیشند واقعا نشانه‏‌هایی وجود دارد (۱۶۴). در این آیه شریفه زنده شدن دوباره زمین بعد از مرگش تعبیر زیبایی از طراوات و بهار است.

ایشان تاکید کرد: روح انسان نیز نیاز دارد که هر چند وقت یکبار حالت نو شدن را به خود القا کند و شروع سال نو پایان غصه‌های سال گذشته و امیدی نو برای بسیاری از افراد است، فصل بهار فرصت تغییر و زیبایی است و این شیوه هدفمند خلقت را یادآور می‌شود البته باید بدانیم که طراوت، پاکی و زیبایی بهار ماندگار نیست و باید از فرصت‌ها بهترین استفاده را ببریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین افشار نجفی یادآور شد: همه ما باید خود را برای سختی‌ها آماده کنیم و بدانیم که زمین و آنچه در آن است فناپذیر است و زیبایی‌ها زمین ماندگاری ندارد؛ امیدوارم خداوند در این بهار 1400 بهترین حالات را نصیب همگان نماید و بهترین توشه را برای دنیا و آخرت برداریم.

در ادامه پروفسور مجتبی شمسی‌پور، استاد ممتاز دانشگاه رازی، ضمن تبریک سال نو و آرزوی توفیق برای همگان، طی سخنانی فصل بهار را فرصتی برای نو شدن دانست و ابراز امیدواری کرد: سال جدید پر از برکت و موفقیت برای جامعه دانشگاهی باشد و بر توفیقات کشور افزوده شود.

 

ایشان با آرزوی سربلندی برای همه مردم، تقارن آغازین روزهای سال 1400 با میلاد امام زمان (عج) را به فال نیک گرفت و گفت: امیدوارم در در سایه لطف و عنایت الهی و توجهات حضرت ولیعصر(عج) از وضعیت بهتری نسبت به گذشته برخوردار باشیم.

در ادامه دکتر طهماسب علیپوریانی سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه رازی، ضمن تبریک سال نو و آرزوی سلامت و توفیق روزافزون برای جامعه دانشگاهی طی سخنانی اظهار داشت: در حوزه اخلاقیات، اتصال به منبع عظیم و لایزال امید قابل توجه است و اگر حوزه اخلاق خود را از واژه امید - این منبع انرژی لا یزال الهی- دور بداند منجر به اصطکاک درونی و نهایتاً متلاشی شدن فرد و جامعه می‌شود.

ایشان امید را دل بستن به روزنه‌های روشنایی بر فراز قله‌ها دانست که انگیزه حرکت را برای رسیدن و نجات در انسان‌ها ایجاد می‌کند و ضامن اثبات و بودن و حرکت افراد است. امید نشانه حضور فضل و رحمت الهی است که در ما انگیزه‌ای ایجاد کند تا از رحمت خداوند نا امید نشویم و امیدواری باید در جوارح و رفتار انسان‌ها نمود یابد.

هستی بشر در گرو صیرورت و اثرگذاری است / «محرّک بودن» و «متحرّک بودن»  اساس سعادت / راه‌اندازی تالار گفتگو

دکتر علیپوریانی با آرزوی اینکه سال 1400 سال حرکت جوامع در اثبات روح امید باشد، گفت: آنتروپی اخلاقی می‌تواند یک خطر جدی برای جامعه باشد و دانشگاه باید در این مسیر نقش آفرینی کند.

ایشان در ادامه با اشاره به راه‌های سعادت انسان، هستی بشر را در گرو صیرورت، اثرگذاری و حرکت رو به جلو دانست و گفت: «محرّک بودن» و «متحرّک بودن» بی‌تردید اساس سعادت است و تاثیر پذیرفتن و تاثیرگذاشتن جزو مولفه‌های قطعی میل به خوبی است.

دکتر علیپوریانی با بیان اینکه دانشگاه بدون جامعه نجات پیدا نمی‌کند، افزود: جامعه نیز بدون دانایی نمی‌تواند امیدی به فلاح و رستگاری داشته باشد، امیدواریم دانشگاه با عنایت به بزرگ‌ترین نعمت خود که دانایی است بتواند راهنما و مشعل فروزانی برای رشد و تعالی جامعه باشد.

ایشان از راه‌اندازی تالار گفتگو در هفته جاری خبر داد و ابراز امیدواری کرد: از ظرفیت پایگاه نامه فرهنگ رازی و تالار گفتگو برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر در جامعه استفاده شود.

نکوداشت سنت حسنه تبریک سال نو توسط روسای دانشکده‌ها و معاونین دانشگاه، و آرزوی موفقیت برای جامعه بزرگ دانشگاه رازی در سال 1400 و اجرای آیتم‌های شاد رادیویی توسط باشگاه دانشجویان از برنامه‌های این مراسم بود.